Biz
08. 10. 2011
Malinari pred Vladom
Beograd - Zahtevamo jedinstvenu cenu maline od 100 dinara u celoj Srbiji, subvenciju države od 26 dinara i da se malina proglasi strateškim proizvodom, izjavio je danas predsednik Udruženja malinara Dragiša Terzić na protestu ispred zgrade Vlade Srbije, gde se okupilo više od 100 proizvođača maline iz zapadne Srbije tražeći višu cenu otkupa.
Terzić je ukazao da je to miran protest malinara, nezadovoljnih otkupnom cenom tog voća, koja se kreće od 85 dinara do 90 dinara u Arilju.
Niko nas do sada nije primio, očekujemo da će nas primiti neko od nadležnih i da će Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede imati sluha za proizvođače maline, rekao je Terzić novinarima na protestu ispred Vlade u Nemanjinoj ulici.
"Ova država i Ministarstvo poljoprivrede, na čelu sa pravnikom Dušanom Petrovićem, bi trebalo konačno da počne da se bavi poljoprivredom, da ne blokira puteve", rekao je Terzić.
Prema njegovim rečima, malinari će svoje zahteve izneti i na sastanku u Briselu, gde će razgovarati sa predstavnicima Unije potrošača EU i pokušati da se izbore sa status direktnih prodavaca maline.
Terzić je istakao da se malina na evropskom tržištu plaća od 16 do 20 evra, a da cena od 0,80 evra za kilogram maline u Srbiji, ne zadovoljava ekonomsku rentabilnost gajenja ovog voća.
Pristajemo da nam država isplati subvenciju za 2011. godinu do 31. marta iduće godine, rekao je on, jer nama tada treba novac da ga uložimo u proizvodnju za sledeću godinu.
"Mi smo za svaki dijalog sa državom, ali nemoguće je dogovoriti se", ocenio je Terzić ističući da je dogovor od 6. avgusta izneveren.
Do danas nije ispoštovano apslolutno ništa što je tada dogovoreno sa ministrom poljoprivrede, da će najkasnije do 20. avgusta cena maline u Arilju biti 100 diinara, a do danas niko u Arilju ne plaća malinu 100, već 90 dinara i nijedna hladnjača nije dobila novac iz Fonda za razvoj, naveo je Terzić.
Prema njegovim rečima, malinari žele da skrenu pažnju države da je malina u Srbiji najrentabilniji proizvod, koji obezbeđuje 150 miliona evra deviznog priliva, a proizvodnja može da otvori više od 100.000 radnih mesta.
U protestu u centru Beograda okupili su se predstavnici udruženja malinara iz Priboja, Prijepolja, Kosjerića, Nove Varoši, Bajine Bašte, Osečine, Valjeva, Ivanjice, Arilja, Užica, Požege, Brusa, Blaca, Jošaničke banje...
Nema komentara.