Biz
25. 10. 2011
Grčke firme se ne povlače
Beograd - Grčka je jedan od najvećih investitora u srpsku ekonomiju, sa više od 2,2 milijardi evra ulaganja, izjavio je sinoć ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojša Ćirić na srpsko-grčkom ekonomskom forumu i naglasio da se za sada nijedna grčka kompanija nije povukla iz Srbije.
Grčke banke u Srbiji zauzimaju oko 15 odsto tržišta, tako da je Grčka važan igrač za srpsku ekonomiju, rekao je Ćirić novinarima na Forumu: Bilateralna trgovina i regionalne sinergije između Grčke i Srbije, koji se dva dana održava u Beogradu, u organizaciji banke Eurobank EFG.
On je rekao da 100 grčkih kompanija i 150, koje u partnerstvu sa srpskim preduzećima, posluju u Srbiji, što rezultira da 25.000 ljudi radi u grčkim kompanijama u Srbiji. Prema Ćirićevim rečima, njegovo ministarstvo je podržalo dvodnevnu konferenciju u Beogradu, koja će okupiti kompanije i privrednike susednih zemalja radi direktnih kontakata kompanija i banaka, da se pokrenu regionalne inicijative za povećan obim ulaganja u Srbiji.
Ćirić je ocenio da se u Srbiji detaljno prati finansijska situacija u Grčkoj, s obzirom na broj grčkih banaka u Srbiji i predočio da do sada nije promenjen nivo plasmana i kreditiranja srpske privrede i građana i da ima uveravanja da se to neće menjati. Za sada se nijedna grčka kompanija nije povukla iz Srbije, naglasio je on, jedino se može desiti da one firme koje su planirale proširenje posla, to odlože za neko bolje vreme.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin je istakao da je za proteklih osam meseci obim spoljnotrgovinske razmene Srbije i Grčke povećan za 13 odsto, pri čemu je izvoz iz Srbije uvećan za 16 odsto, a uvoz za 10 odsto. Deficit će ove godine biti znatno manji nego 2008., što znači da bez obzira na krizu kompatibilne privrede nalaze mogućnosti da unaprede saradnju i u teškim vremenima, ocenio je Bugarin.
Izvršni direktor Eurobank EFG u Beogradu Filipos Karamanolis istakao je da je Grčkoj Srbija važna zbog njene pozitivne privredne perspektive, približavanja Evropskoj uniji (EU), kao i slobodnom pristupu ruskom tržištu. On je ukazao da Eurobank EFG spada među top pet pozicija na bankarskom tržištu Srbije, a 12. po redu po veličini u ulozi stranog investitora.
Po njegovim rečima na grčko-srpskom forumu iduća dva dana u Beogradu će se održati oko 2.000 poslovnih sastanaka predstavnika 300 kompanija iz devet zemalja. Grčka je 2. po redu najveći strani investitor u Srbiji. Zamenik ministra inostranih poslova Grčke Demetri Dolis istakao je na ekonomskom Forumu da je Srbija već dugo stabilan partner Grčke i da ta zemlja snažno podržava evropsku integraciju Srbije.
On je preneo poruku premijera Grčke Jorgosa Papandreua, podsećajući na njegovo zalaganje za Balkan kao deo EU, da je pridruživanje važno da razumemo da završetkom strukturnih i ekonomskih reformi, Srbija ima pravo da zauzme svoje mesto u EU porodici.
Šef internacionalnog sektora EFG Grupe Đorđo Pradeli je istakao da je u turbulentnim finansijskim vremenima Srbija dobro opremljena za odgovor na izazove, bazirana na tri prednosti- čvrst fiskalni sistem, jak i stabilan bankarski sistem i dobar istorijat delotvornih politika odgovora na krizu, koje su se pokazale uspešne 2009. Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije stalno raste od 2009. godine, ove godine njegov rast je za 2,5 odsto, a prema prognozama u buduće tri do četiri godine očekuje se između tri i pet odsto rsta BDP, što je više od evrospkog proseka, predočio je on. Pradeli je istakao da će spajanjem sa Alfa bankom, Eurobank EFG biti među 25 najjačih banka evrozone i druga najuveća banka u Srbiji.
Nema komentara.