Pošalji prijatelju

Biz

13. 11. 2011

Grčke banke sigurne

Beograd - Kategorično tvrdim da klijenti Piraeus banke i drugih grčkih banaka u Srbiji nemaju razloga za brigu, izjavio je u intervjuu FoNetu predsednik Izvršnog odbora Piraeus banke Beograd Neolkis Neokleus, ističući da njegova banka neće povlačiti novac iz Srbije, jer je u nju došla da posluje dugoročno i "tu da ostane".

On se nada da će nedavni evropski paket pomoći omogućiti Grčkoj da uđe u višegodišnji period ekonomskog smirivanja, restruktuira ekonomiju i "oslobodi" ekonomske snage koje će doneti promene u budućnosti.

Po Neokleusovim rečima, grčkoj ekonomiji predstoji težak period prilagođavanja, smanjivanja deficita, promene uloge i funkcionisanja javnog sektora, dok će banke biti finansijski podržane "davanjem" likvidnosti i injekcijama kapitala tamo gde to bude potrebno.

Očigledno je da će grčke banke, kako je najavio Neokleus, u predstojećim godinama biti znatno opreznije i da će pažljivo razmotriti svaki korak koji budu preduzimale u pravcu razvoja i širenja u zemljama Balkana, uključujući i Srbiju.

Neokleus je podsetio da su grčke banke, u periodu od 2003. do 2008.godine, usvojile i sprovele opsežni program razvoja u zemljama regiona, uključujući i Srbiju, gde je njihov ukupni udeo na bankarskom tržištu između 16 i 17 odsto.

To je bio rezultat rapidnog rasta pre krize, ali je sada, zbog krize i problema sa kojima se suočavaju banke u Grčkoj, na pragu period konsolidacije naše pozicije u Srbiji, objasnio je Neokleus i dodao da ta faza ne podrazumeva brzi rast, kao u prošlosti. Dolazi period poboljšavanja naših poslovnih operacija i svakodnevnog upravljanja Bankom, kao i optimizacije troškova, precizirao je Neokleus i naglasio da bi to trebalo da dovede do "opreznog rasta, jer smo mi ovde da bismo ostali i rasli".

Neokleus je istakao da će klijenti Piraeus banke i nadalje biti tretirani sa najvećom pažnjom i poštovanjem i najavio da će ih Banka "ohrabrivati pametnim ponudama bankarskih usluga najboljeg kvaliteta".

Budući da smo u periodu štednje u Srbiji, Piraeus banka je na tržištu veoma aktivna u "prikupljanju" depozita, nudeći veoma konukrentne proizvode i veoma dobre kamate. Želeo bih, pri tome, kategorično da naglasim da klijenti Piraeus banke i drugih grčkih banaka Srbiji apsolutno ne bi trebalo da brinu, rekao je Neokleus i objasnio da te banke, u veoma strogorom regulatornom okviru srpskih vlasti, uključujući i NBS, ovde posluju kao nezavisni pravni entiteti, zasebno od svojih centrala.

To je garancija da će one opstati, naglasio je Neokleus i ocenio da Piraeus banka ima "izvanrednu likvidnost", što joj omogućava, ne samo strateško planiranje, već i aktivno kreditiranje klijenata, kako potrošačkim i mikrofinansijskim kreditima, tako i kreditima za mala i srednja preduzeća i korporativnim kreditima.

Osvrćući se na nedavnu Nedelju štednje, Neokleus je rekao kako je bankama "nezvanično bilo savetovano" da ne preteruju sa visokim kamatama na depozite, što je bilo "veoma ispravno". U Srbiji bi trebalo da se krećemo ka manjim kamatnim stopama na depozite, jer bi to bilo veoma dobro za ekonomiju, pošto bi banke onda mogle da daju kredite sa manjim kamatama i tako stimulišu i razvoj, ali i sopstvenu stabilnost.

Zato u toku Nedelje štednje i nije bilo tako visokih kamata na depozite kao što je to bio slučaj u novembru 2010, objasnio je Neokleus, ali je primetio da na bankarskom tržištu Srbije posluju 33 banke, koje ipak nisu isto postupale. Mogli ste da uočite razliku između onih koje su davale niske kamatne stope i banaka koje su davale visoke kamate, ukazao je Neokleus i ocenio da je Piraeus banka nudila konkurentne stope, ali da one nisu bile među najvišim. Osvrćući se na saradnju sa NBS,

Neokleus je istakao da je Piraeus banka tretirana na "veoma fer i ispravan način", što ne znači da nema prostora za poboljšanje te saradnje, ali da se on ne žali. "Imam svako poštovanje za NBS, koja svoju funkciju obavlja u veoma teškim okolnostima", rekao je Neokleus, koji je u celini zadovoljan odnosom regulatora prema Piraeus banci. Upitan zašto banke mnogo više posluju sa građanima, nego što investiraju u privredu, Neokleus je objasnio da su, u uslovima krize, retki dobri poslovni projekti. To nije izbor banaka, već je posledice krize, dodao je on, pa se banke više okreću potrošačkim, hipotekarnim i gotovinskim kreditima, pošto žele da smanje poslovni rizik, posebno od nenaplativih kredita. Uprkos tome,

Neokleus ističe da su investicije Piraeus grupe u Srbiji veoma visoke i premašuju 500 miliona evra, što takođe potvrđuje nameru Banke da "ostane i da se razvija". Ukupni kreditni portfoilio Piraeus banke u Srbiji iznosi oko 600 miliona evra, rekao je Neokleus i ukazao da su od toga 10 do 11 odsto nenaplativi krediti. Problematični krediti datiraju iz "daleke prošlosti", dodao je Neokleus, pominjući 2006, 2007. i 2008.godinu, ali je kao problem označio i veoma spor pravni postupak povraćaja spornih kredita, kao i procesa njihove likvidacije, zbog čega se oni i dalje vode u knjigama Piraeus banke.

Što se tiče kredita koji su u docnji, Neokleus je primetio da je njihov broj nešto veći, ali da banka dužnicima pokušava da pomogne u restruktuiranju. Govorimo o klijentima koji imaju šansu da se oporave i za koje verujemo da će uspeti da ispune svoje obaveze prema Banci, naglasio je Neokleus, koji je dalje povečanje depozita označio kao strateški plan Banke.

On je precizirao da depoziti Piraeus banke isnose oko 250 miliona evra, što je znatno više nego u istom periodu prošle godine, kada su depoziti bili na nivou od 140 miliona evra. Veliki rast depozita rezultat je poverenja i lojalnosti klijenata, ocenio je Neokleus, uprkos krizi u Srbiji i događajima u Grčkoj.

Upitan o planovima za narednu godinu, Neokleus je odgovorio da je, prema prvobitnim planovima, zasnovanim na rastu domaće ekonomije u 2011. od tri odsto, očekivano da će 2012. biti bolja.

Budući da taj rast ove godine neće biti tri odsto, već nešto manji, teško je očekivati veliku stopu rasta u 2012.godini, ocenio je Neokleus, koji je lično skeptičan, jer su tradicionalni trgovinski partneri Srbije, poput Italije i Francuske, ušli u problematični period, što će negativno uticati na izvoz i investicije.

Neokleus je istakao važnost davanja Srbiji statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU), uprkos mogućem dugačkom vremenskom okviru u kojem će se to dogoditi, pošto Evropa najpre mora da reši unutrašnje probleme pre nego što bude spremna za dalje proširenje.

Kandidatura će, ipak, imati veliki psihološki značaj, jer će jasno pokazati pravac u kojem se Srbije kreće, naglasio je Neokleus. Kao rezultat toga, verovatno ćemo u Srbiji videti više stranih investicija, što će povećati ekonomsku aktivnost, rekao je Neokleus i zaključio da će to banke svakako pozdraviti.

Novinar Z.V.S, foto Božidar Petrović

Nema komentara.