Pošalji prijatelju

Biz

05. 03. 2012

Šoškić:nije bilo pritisaka

Beograd - Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izjavio je sinoć da je sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i premijerom Mirkom Cvetkovićem "razmenio mišljenja" o trenutnoj situaciji na deviznom tržištu, ali da on, pri tome, nije bio izložen pritiscima da stabilizuje dinar.

Šoškić je rekao da ništa nije obećao Tadiću i premijeru Cvetkoviću, već da su to bile "normalne konsultacije" o očekivanjima na deviznom tržištu U emisiji "Utisak nedelje" na TV B92 Šoškić je rekao da NBS očekuje da će doći do određene stabilizacije kursa dinara, jer su se dobijanjem kandidature iscrpele neizvesnosti na tržištu.

Imali smo nekoliko vesti koje su prethodno negativno uticale na ponašanje tržišnih učesnika, podsetio je Šoškić i ocenio da su zastoj u aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i povlaćenje Ju Es Stila uticali na investitore.

Prema rečima Šoškića, sa MMF nije došlo do prekida pregovora, ali je ključna stvar da se ponovo uspostavi pozitivna revizija aranžmana sa MMF, što je moguće.

Kurs bi, prema predviđanjima Šoškića, mogao biti stabilan u narednih 10 do 20 godina, ako bi Srbija nastavila da obuzdava javnu potrošnju, sprovodi strukturne reforme, poveća izvoz i napravi balansi između trgovinskog i budžetskog deficita.

Ministar poljoprivrede i trgovine Srbije Dušan Petrović smatra da je "potpuno van pameti" tvrdnja da je neko iz Vlade pritiskao Šoškića da stabilizuje kurs dinara.

Prema njegovim rečima, nema nikakvog utemeljenja "konstrukcija" da Vlada pritiska guvernera da stabilizuje kur dinara. Više je loših vesti i predviđanja u novinama nego u stvarnom životu, rekao je Petrović i odbacio tvrdnje da investitori beže iz Srbije.

Pomoćnik glavnog i odgovornog urednika nedeljnika NIN Milan Ćulibrk ne veruje da bi se u Srbiji bilo šta pozitivno dogodilo u narednih godinu dana da je ostala bez kandidature.

On je, međutim, ukazao da investitori nisu zaboravili da je prekinut aranžman sa MMF, zbog toga što Srbija troši više nego što može i što je dogovoreno aranžmanom, pa to i dalje utiče na njihovo ponašanje. Ne verujem da će oni samo zbog odluke o statusu kandidata promeniti svoje ponašanje, rekao je Ćulibrk.

On je ocenio da kurs ne može biti stabilan ako Srbija ima 1,5 milijardi dinara manjak u budžetu, troši šest milijradi više na uvoz nego što se zaradi na izvozu, nema aranžman sa MMF i nema prave strukturne reforme.

Ćulibrk smatra da je objavljivanjem informacije da je Šoškić obećao da će stabilizovati kurs, šteta već napravljena, jer ako dođe do stabilizacije kursa nikoga u Srbiji ne možete ubediti da to po nije posledica političke odluke.

Novinar Nenad Vulović, foto FoNet

Nema komentara.