Pošalji prijatelju

Integracije

10. 03. 2014

Kacin:neizbežna istraga

Sarajevo - Izvestilac Evropskog parlamenta za Balkan Jelko Kacin izjavio je, uoči 11. godišnjice atentata na prvog demokratski izabranog premijera Srbije Zorana Đinđića da očekuje da će biti otkriveni nalogodavci ovog zločina.

"Očekujem da se to desi. Ja misli da to nije moguće izbeći. Mislim da je i političkim opcijama u Srbiji jasno da je to nemoguće i da zato postoji volja da se to desi", rekao je Kacin portali klix.ba.

Zamoljen da komentariše navode da je atentat na Đinđića "regionalna priča", Kacin je rekao da je "poručio da treba u traženju pozadine ostvariti i punu saradnju između organa pravosuđa susednih država i Srbije, uključujući i BiH".

Kacin nije želeo da govori o tome da li će pozadinu slučaja Đinđić istraživati nadležno tužilaštvo u Srbiji ili će biti formirana posebna istražna komisija ili pak parlamentarna komisija.

"Stvar je njihove nadležnosti, ali rezultata istrage mora biti", rekao je Kacin.

Zoran Đinđić rođen je 1. avgusta 1952. u Bosanskom Šamcu, a ubijen je u atentatu koji su 12. marta 2003. u Beogradu izvršili pripadnici "zemunskog kriminalnog klana".

Nekoliko sati nakon što je u 12.20 sati Đinđić ubijen, Vlada Srbije proglasila je vanredno stanje, a kao počinioci osumnjičeni su pripadnici "zemunskog klana", između ostalog i zato što je Đinđićeva vlada toga dana trebalo da izda nalog za hapšenje nekoliko pripadnika ove kriminalne grupe.

Za vreme vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003., u policijskoj akciji „Sablja“ uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo stranačkih funkcionera, visokih oficira, nosilaca funkcija u pravosuđu i estradnih zvezda, a neki od njih proveli su neko vreme u pritvoru

Đinđić je bio prvi premijer Srbije posle pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS), podseća portal Klix.ba.

Novinarka Jadranka Stanimirović, foto FoNet

Nema komentara.