Integracije
03. 04. 2014
Realno članstvo u EU do 2020.
Beograd - Nemački ambasador u Beogradu Hajnc Vilhelm danas je izrazio nadu da će do 2020. godine članstvo Srbije u Evropskoj uniji postati realnost, ali je dodao da to zavisi od toga koliko će Beograd uspešno ispuniti kriterijume za članstvo u EU.
Postoji zamor od proširenja, ali i konsenzus u Evropi da zemlje Balkana treba da postanu članice EU i da bez njih proces proširenja nije završen, rekao je Vilhelm u Beogradu na predavanju na privatnom Univerzitetu Singidunum.
Nemački ambasador je istakao da je Srbija za Nemačku i ne samo za nju nego i za druge države ključna zemlja na Balkanu bez koje nema stabilnosti.
"Mi bismo bilo srećni da vidimo da želja srpske vlade da do 2020. zaključi pregovore o pristupanju EU postane realnost, ali to zavisi od ispunjavanja kriterijuma za članstvo", rekao je on.
Na pitanje novinara kako komentariše najavu da bi Srbija kroz novu skupštinsku rezoluciju mogla da promeni platformu za pregovore sa Prištinom, Vilhelm je rekao da Nemačka od Srbije očekuje da primeni Briselski sporazum, a da je eventualna promena pregovaračke platforme unutrašnje pitanje Srbije.
Briselski sporazum ne uključuje nikakvu platformu, a najave skupštinske rezolucije i promene Ustava Srbije su unutrašnje pitanje Srbije, rekao je on i dodao da je to pitanje za srpske političare.
"Ni ja ne pitam vas da li bi mi trebalo da promenimo nemački Ustav", naveo je nemački ambasador.
Upitan o stavu Srbije prema krizi u Ukrajini, Vilhelm je rekao da je Nemačka zadovoljna izjavom prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da će Srbija poštovati teritorijalni integritet svake zemlje.
Na pitanje šta očekuje od buduće srpske vlade, on je rekao da se nada da će ona sprovesti reforme i doneti zakone koje je najavljivala odlazeća vlada.
"Srpska napredna stranka jasno je saopštila, a i njen predsednik Vučić je rekao da želi da promeni svest ljudi i da se uvedu zakoni koji će omogućiti razvoj tržišne ekonomije. To je sve veoma korisno", ocenio je Vilhelm.
Prema njegovim rečima, i državna administracija bi trebalo da bude efikasnija, a pravosuđe je takođe sektor u kojem je potrebno raditi.
Nema komentara.