Pošalji prijatelju

Integracije

10. 05. 2014

Devenport:vlada posvećena EU

Beograd - Nema sumnje da Srbija sada ima vladu koja je potpuno posvećena pristupanju Evropskoj uniji (EU) i ostvarenju tog cilja što pre, izjavio je u intervjuu FoNetu šef Delegacije EU u Beogradu, ambasador Majkl Devenport i naglasio da je Evropska komisija spremna da podrži Srbiju u neizbežnim ekonomskim reformama.

On je nedavne posete Ketrin Ešton i Štefana Filea označio da "veoma pozitivan početak" procesa pristupanja Uniji, u kojem su "definisani najbitniji prioriteti naše saradnje", budući da EU podržava napore Srbije da postane njena članica.

Kao najvažnije oblasti koje su sada pred Srbijom, Devenport je pomenuo ekonomske i strukturne reforme, koje je novi premijer opisao u svom ekspozeu, zatim vladavinu prava i sveobuhvatnu normalizaciju odnosa sa Prištinom

Ističući da je Srbija u proteklom periodu ostvarila značajan napredak u evrointegracijama, Devenport je rekao da sada suštinski značaj imaju pripreme za otvaranje poglavlja u pregovorima o vladavini prava, osnovnim pravima, borbi protiv korupcije i diskriminacije, kao i pravima azilanata.

On smatra realnim predviđanja da ta poglavlja 23 i 24 budu otvorena početkom naredne godine "ako sada, na samom početku rada nove vlade, vidimo suštinski napredak što se tiče implementacije relevantnih strategija i akcionih planova u ovim domenima".

Napominjući da se politička volja i kapacitet nove vlade da uđe u korenite reforme mogu ceniti samo po delima, Devenport je istakao da je vlada "svesna celog obima zadataka da dođe do napretka u vezi sa otvaranjem ključnih poglavlja 23 i 24".

Govoreći o ekonomskim i strukturnim reformama, Devenport je ocenio da je premijer u ekspozeu dosta jasno rekao da su one neizbežne i napomenuo da misli na smanjivanje budžetskog deficita i fiskalnu konsolidaciju.

Evropska komisija je spremna da podrži novu vladu u vezi sa tim, naglasio je Devenport, što znači da smo spremni da nastavimo sa konkretnim programima podrške i pomoći Srbiji na tom planu.

Sada postoji veoma bitna prilika da nova vlada radi kao jedan tim koji ima koordinisanu politiku, ocenio je Devenport, koji je ubeđen da će veći stepen koordinacije i sistematskog rada biti od velikog značaja za uspeh reformi, bez obzira na to da li je reč o reformi javne uprave, restrukturiranju javnih preduzeća ili reformi pravosuđa.

To su veoma komplikovane i kompleksne oblasti u kojima, samo uz efikasnu koordinaciju unutar vlade i uz saradnju između vlade i civilnog društva, može da dođe do konkretnih rezultata sa eventualnim uspehom, objasnio je Devenport.

Upitan koliko su realne opasnosti od bankrota u slu?aju neuspeha ekonomskih reformi, Devenport je odgovorio da bi više želeo da priča o mogućnostima da ne dođe do toga.

Mislim da postoji mogućnost da se situacija poboljša, ukoliko nova vlada sada prati i bude na liniji saveta koje dobije, ne samo iz institucija EU, već i drugih međunarodnih instititucija, rekao je Devenport, koji smatra da će sigurno biti potreban veliki stepen odlučnosti i da će "to biti, u stvari, težak period".

U kontekstu saveta međunarodne zajednice, Devenport se osvrnuo i na različite ocene u domaćoj javnosti o uticaju EU na formiranje nove vlade, ističući da je "rezultat izbora u Srbiji ovog puta bio dosta jasan", da je "vodeća stranka dobila 48 posto glasova, većinu u parlamentu i bila u prilici da bira" u skladu sa željama birača, ali i time što vidi kao najefikasniji način da organizuje rad vlade.

"Mislim da je pozitivno to što sada vidimo stručne ljude u novoj vladi", među kojima ima i onih sa bogatim iskustvom iz drugih organizacija, institucija i zemalja, dodao je Devenport, "što će biti od velike koristi kod "suočavanja sa ovim izuzetno teškim izazovima".

Upitan o borbi protiv korupcije, on je napomenuo da usvajanje strategije i akcionog plana "nije dosta", ukazujući da "posao u ovoj oblasti, nažalost, ne ide po rasporedu".

"Ima još velikih zadataka i trebalo bi da se ide ubrzanim tempom u implementaciji te strategije, ako stvarno želimo da vidimo značajan napredak i sistematski pristup u borbi protiv korupcije. Pristup koji ujedinjuje napore svih institucija vlade, ali takođe koji uključuje institucije van vlade, nezavisna regulatorna tela i predstavnike civilnog društva", rekao je Devenport.

Ima još mnogo bitnih izazova i kada je reč o pravosuđu, dodao je on, jer bi, s jedne strane, trebalo da se poboljšaju kapacitet sudija i sudova, pošto "efikasnost sudova nije zadovoljavajuća".

"S druge strane, nezavisnost sudija, takođe, daje povod za zabrinutost", ukazao je Devenport i naglasio da su, zajedno sa vladom, definisane konkretne mere u akcionom planu da bi u toj oblasti došlo do napretka.

Srbija ima institucije u ovoj oblasti, kao što je Visoki savet sudstva, i sada bi trebalo da vidimo da one zaista konkretno i efikasno obavljaju svoj posao, objasnio je Devenport i ponovio da postoje konkretne mere koje treba primeniti.

Na pitanje o problemima primene Briselskog sporazuma Beograda i Prištine, Devenport je odgovorio da je to "proces koji još teče", ali da "vidimo suštinski napredak u implementaciji", ilustrujući to primerom nedavnih lokalnih izbora na Kosovu.

"To je bio veoma veliki izazov, veoma teška stvar, ali je došlo do realizacije tih obaveza", rekao je Devenport i naglasio da "stalno idu razgovori o daljoj implementaciji sporazuma, na primer što se tiče stvaranja Zajednice srpskih opština".

"Jasno je da se sve to dešava u okviru sporazuma, koji jasno definiše da Zajednica srpskih opština mora da bude u skladu sa kosovskim zakonodavstvom", napomenuo je Devenport i istakao značaj nedavnih rešenja u vezi sa pravosuđem.

"Mislim da je veoma pozitivno što je došlo do još dve runde dijaloga čak i tokom izborne kampanje. Nema sumnje da će se dijalog sada nastaviti, jer su obe strane posvećene daljem uspehu ovog procesa", ocenio je Devenport.

On smatra da je sada na stranama, naravno uz pomoć EU, da zajedno definišu dalje prioritete i konkretne ciljeve, dok je sveobuhvatna normalizacija odnosa Beograda i Prištine zajednički cilj svih.

Upitan o situaciji na severu Kosova i odbijanju predsednika četiri opštine da saradjuju sa Euleksom, Devenport je potvrdio da u primeni Briselskog sporazuma postoje rezličite prepreke i naglasio da je "na stranama da sarađuju jedna sa drugom i, naravno, sa Euleksom, koji ima svoju ulogu i mora da igra svoju ulogu na terenu".

"Očekujemo punu saradnju sa Euleksom svih aktera na terenu", poručio je Devenport i napomenuo da nije na njemu da komentariše predstojeće izbore i političku situaciju na Kosovu.

Samo mogu da vam kažem da bismo želeli da ohrabrimo sve građane Kosova da učestvuju u demokratskim procesima na Kosovu", zaključio je Devenport.

Novinar Milenko Obradović, foto Aleksandar Levajković

Nema komentara.