Pošalji prijatelju

Integracije

02. 07. 2014

Podrška Rima nije presudna

Beograd - Srbija bi mogla da ima koristi od šestomesečnog predsedavanja Italije EU, koje je počelo 1. jula, s obzirom na dobre odnose zvaničnog Beograda i Rima, ali ne treba očekivati značajniji zamah u procesu proširenja Unije, ocenili su za Danas stručnjaci za evropska pitanja.

Profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Bukureštu i član Upravnog odbora Asocijacije za Jugoistočnu Evropu iz Minhena Franc-Lotar Altman komentariše za Danas da Italiju poput Grčke, njene prethodnice u predsedavanju EU, muče ekonomska recesija i visoka stopa nezaposlenosti, kao i ogromni problemi izazvani sve većim brojem migranata koje dolaze u tu državu.

„Dakle, treba da očekujemo da će navedene oblasti predstavljati prioritet za Rim. Visoka stopa nezaposlenosti među mladima i „smekšavanje“ izuzetno stroge politike štednje u EU biće na vrhu agende Italijana, za razliku od procesa proširenja, rekao je Altman.

On je podsetio da kada je Rim prošle godine naveo najvažnije prioritete, proširenje EU našlo se tek na četvrtom mestu i zaključio da je Italija i dalje pristalica proširenja, ali da neće uložiti suviše energije u tom domenu.

„Ipak, situacija se može izmeniti ukoliko Federika Mogerini, aktuelna ministarka spoljnih poslova Italije, postane nova visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost, o čemu se u poslednje vreme spekuliše“, istakao je Altman.

Spoljnopolitička novinarka Seška Stanojlović komentariše za Danas da Srbija uvek ima velika očekivanja od zemalja s kojima ima prijateljske odnose, uključujući Italiju.

„Činjenica je da se Italija jedno vreme trudila da postane predstavnik EU u regionu, ali nije u tome uspela i nisu se ostvarile dosadašnje iluzije Beograda, koji se prilično uzdao u Rim", rekla je Stanojlović.

Prema njenim rečima, za Srbiju će biti veliki uspeh ako ove godine otvori prva poglavlja u procesu pregovora sa EU. "Italija ne može da presudno utiče na ubrzanje evropskog puta Srbije, iako je dobro što je prijateljska država na kormilu Unije“, smatra Stanojlović.

Ambasador Italije u Beogradu Đuzepe Manco izjavio je da je nastupajuće predsedavanje značajno za Srbiju, jer će upravo Srbija i Zapadni Balkan biti u vrhu prioriteta.

"Tokom našeg predsedavanja približićemo Uniju Srbiji, da bismo vam pokazali da EU nije san ni noćna mora, već nešto stvarno, što će ljudima dugoročno koristiti“, naveo je Manco.

Ambasador je istakao da bi EU podržala Srbiju bez obzira na to koja država je predsedavajuća.

„Činjenica da je Žoze Manuel Barozo pre odlaska s funkcije u Briselu došao ovde predstavlja potvrdu da će EU, bez obzira na to ko će doći na mesto šefa Evropske komisije, podržati evropski put Srbije“, rekao je Manco.

Novinarka Spomenka Vlatković, foto DW

Nema komentara.