Pošalji prijatelju

Integracije

29. 12. 2011

Vidljivi efekti partnerstva

Beograd - Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da izgradnja mosta Zemun - Borča i ugovor o kreditu za povlašćenog kupca za prvu fazu projekta termoelektrane Kostolac B, koji su danas potpisali ministar za infrastrukturu Srbije Milutin Mrkonjić i kineski ambasador Đang Van Su, pokazuju da strateško partnerstvo sa Kinom ima i vidljive ekonomske efekte.

Posle potpisivanja sporazuma je Tadić ocenio da će to biti jedan od najvećih projekata u domenu ekološke zaštite, vredan oko 340 miliona dolara, jer će se rehabilitacijom termoelektrane produžiti vek postojećih blokova za 150.000 sati, povećati snaga za 30 megavati i izgraditi postrojenje za odsumporavanje.

Prema Tadićevim rečima, Srbija je zainteresovana za investicije iz Kine, imajući u vidu dinamičan razvoj te zemlje i njen interes da ekonomsko poslovanje širi na Evropu.

Tadić je izjavio da je bilo potrebno vreme, posle političkog dogovora 2009. godine, kako bi se utanačili svi detalji sporazuma.

Posle političkog dogovora, potrebno je i u ekonomskom i zakonskom domenu sve precizirati, kako bi taj strateški sporazum imao dobre ekonomske posledice, rekao je Tadić.

Ambasador Kine Đang Vansu ocenio je da se potpisivanjem sporazuma o kreditu stiču uslovi za zvanično sporovođenje projekta.

Kina poklanja veliku pažnju razvoju odnosa sa Srbijom, posebno u domenu saradnje u trgovinskom i ekonomskom sektoru, izjavio je Đang.

On je rekao da izgradnja mosta Zemun - Borča i sporazum o Kostolcu B doprinose boljoj saradnji dva naroda i ohrabriće dolazak drugih investitora u Srbiju. Ukupna vrednost projekta je 344,63 miliona dolara, a 80 odsto će se finasirati iz kredita kineske Eksim banke, po preferencijalnim uslovima.

Ugovorom je definisana rehabilitacija blokova B1 i B2 u ukupnoj vrednosti od 176,31 milion dolara, izgradnja postrojanja za odsumporavanja, pristaništa na Dunavu, železničke infrastrukture.

Predviđeno je da isporuke kineske strane iznose 53 odsto vrednosti, dok bi se preostalih 47 odsto radova u vrednosti od 161,44 miliona dolara realizovalo angažovanjem srpskih kompanija.

Eksim banka je Srbiji, kao dužniku za račun Elektroprivrede Srbije (EPS), odobrila kredit za finansiranje 85 odsto vrednosti, uz kamatnu stopu od tri odsto, na 15 godina i poček od pet godina.

Provizija za organizovanje kredita iznosi jedan odsto, a za odobrena a nepovučena sredstva 0,75 odsto godišnje, na iznos nepovučenih sredstava kredita.

Početak radova očekuje se u prvoj polovini sledeće godine, a završetak u roku od 30 meseci od datuma stupanja na snagu Ugovora o kreditu.

Potpisivanju ugovora, pored Tadića, prisustvovali su i generalni direktor EPS Dragomir Marković i direktor Privrednog društva Termoelektrane i kopovi Kostolac.

Novinarka Ivana Šanjević, foto FoNet

Nema komentara.