Integracije
11. 01. 2012
Odbor EP sutra o Srbiji
Brisel - Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin predložio je u nacrtu rezolucije, o kojem će sutra raspravljati Komitet Evropskog parlamenta za spoljne poslove, da se Srbiji na sledećem sastanku Evropskog saveta dodeli status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU), pod pretpostavkom da je ispunila neophodne uslove.
U nacrtu rezolucije se pozdravlja napredak koji je Srbija ostvarila, konstatuje se da je odložena odluka o dodeli statusa kandidata i Evropski savet se poziva da na sledećem samitu u martu Srbiji odobri kandidaturu, pod pretpostavkom da je ispunila uslove iznete u decembru.
Vlasti Srbije se pozivaju da iskoriste dodatni period kako bi se angažovale u dijalogu sa Prištinom, kako bi se primenili postignuti sporazumi i pronašlo rešenje za predstavljanje Prištine na regionalnim skupovima, uključujući trgovinu, navodi se u tekstu nacrta rezolucije.
Ukoliko se ispune uslovi iz Mišljenja Evropske komisije i nastave reforme, pregovori o članstvu sa Srbijom bi trebalo da budu otvoreni što pre, dodaje se u nacrtu.
Nacrtom rezolucije se Srbija pohvaljuje što je privela pravdi dvojicu haških begunaca Ratka Mladića i Gorana Hadžića, ističući da njihovo hapšenje nije bio samo zahtev za dalji napredak ka EU, već korak ka pravdi za žrtve i pomirenju u regionu.
U rezoluciji se upozorava na zabrinjavajuću situaciju na severu Kosova i nasilje posle julskih incidenata, zbog čega se ukazuje da su rešenja ispregovarana u dijalogu sa Prištinom jedini način za trajno eliminisanje tenzija u regionu.
Kacin u tekstu pohvaljuje izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića da treba ukloniti barikade na severu, ali i poziva srpske vlasti da obezbede saradnju Euleksa i kosovskih Srba, kako bi Euleks i Kfor mogli da ispune svoj mandat.
Nacrtom rezolucije se podseća da građani Srbije od decembra 2009. godine putuju u zemlje EU bez viza i iznosi zabrinutost zbog povećanog broja tražilaca azila.
Srbija se pohvaljuje za napore u borbi protiv organizovanog kriminala i korucije, reformi pravosuđa, zakonodavnih aktivnosti, ali se ukazuje da je potrebno da Vlada Srbije prati uputstva Agencije za borbu protiv korupcije, obezbedi nezavisnost i profesionalnost pravosuđa i tužilaštva.
Nacrtom rezolucijom se pohvaljuje jačanje uloge parlamenta, reforma javne administracije, pozdravlja se usvajanje Medijske strategije i Akcioni plan za povlačenje države iz vlasništva u medijima, ali je izražena zabrinutost zbog pokušaja kontrole i mešanja u medijski sektor.
Potrebno je preduzeti korake protiv koncentracije vlasništva u medijima, nedostatka transparentnosti u medijima, kao i obezbediti jednak pristup tržištu reklama, dodaje se u tekstu.
U tekstu se izražava žaljenje što su vlasti nametnule medijima cenzuru tokom događaja na severu Kosova u julu 2011. godine i što je pogrešno protumačena uloga Kfora u ovim događajima. Kacin ukazuje da ni dve godine posle izbora za Nacionalne savete nacionalnih zajednica nije formiran savet bošnjačke manjine i žali zbog odluke Albanaca iz Preševske doline da bojkotuju popis.
Nacrtom rezolucije se poziva na primenu zakona o zabrani diskriminacije, jer postoji zabrinutost zbog nedostatka političke volje da se obezbedi zaštita učesnika Parade ponosa.
U tekstu se osuđuju zapaljive i diskriminatorne izjave nekih političara i predstavnika Srpske pravoslavne crkve.
U tekstu se pozdravlja kandidatura Beograda za Evropsku prestonicu kulture 2020 i pozivaju članice EU i Evropski savet da podrže tu kandidaturu.
Srbija se poziva da podrži reforme u Bosni i Hercegovini, pozdravljaju se inicijative koje predlažu Tadić i predsednik Hrvatske Ivo Josipović i pohvaljuje se za unapređenje odnosa sa Crnom Gorom.
U nacrtu rezolucije se navodi da bi Srbija trebalo da učini dodatne napore kako bi razvijala održivu mrežu javnog saobraćaja, posebno železničkog sistema, vodenog saobraćaja, putne infrastrukture, uključujući brzi završetak koridora 10.
Nema komentara.