Integracije
26. 01. 2012
Šulc:većina za status Srbije
Brisel - Srbija zaslužuje status kandidata u martu, istakao je u novoizabrani predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, ali takođe naglašava da se postavljeni uslovi u evropskom integracionom procesu moraju ispuniti.
Veći"na u EP veruje da Srbija treba da dobije zvaničan status kandidata na samitu EU u martu", rekao je Šulc za Novosti i dodao da je gotovo siguran da će većina u EP dati svoj pristanak i podržati status kandidata za Srbiju.
On podseća da je Evropska komisija, kao izvršna ruka EU, predložila da Srbija dobije status, ali da konačnu odluku i da bi bilo prerano sada spekulisati da li će ta jednoglasnost biti postignuta u martu.
"S predsednikom Tadićem Srbija je postigla neka spektakularna dostignuća na svom putu ka EU. Uhvatili ste Karadžića, Mladića i Hadžića, koje je optužio sud UN za ratne zločine, doneli ste rezoluciju o Srebrenici", rekao je Šulc, napominjući da to nisu bile lake godine, ali da je bolje ostaviti duhove prošlosti za sobom i usredsrediti se na budućnost. Srbija je, takođe, naglasio je Šulc, ostvarila dobar napredak u reformi svog pravosudnog sistema, krećući se ka funkcionalnoj tržišnoj ekonomiji, boreći se protiv korupcije i ojačavajući vladavinu prava.
Po njegovim rečima, Srbija može da poveća verovatnoću da će postati kandidat za EU u martu nastavljajući napredak u normalizaciji veza sa Prištinom, dijalogom sa Kosovom kao značajnim faktorom pristupnog puta Srbije.
"Dve strane treba da razgovaraju o veoma konkretnim pitanjima kao što su priznavanje diploma, energetika, trgovina i telekomunikacije. Beograd i Priština treba, takođe, u potpunosti da primene sporazume već postignute u dijalogu kojem posreduje EU", rekao je Šulc.
On je urgirao kod obe strane da izbegnu dalje incidente na granici i da uklone postojeće barikade, "treba da gradimo mostove, a ne zidove". Šulc "celim srcem" podržava napore koje Srbija i ceo region ulažu na putu ka članstvu u EU.
"Siguran sam da će istorijski proces okončanja podela u Evropi, koji je započeo ujedinjenjem Nemačke, a nastavio se proširenjem EU na istočnoevropske zemalje 2004. i 2007, biti upotpunjen pristupom zapadnog Balkana", istakao je Šulc.
Međutim, sve zemlje kandidati moraju da ispune striktne kriterijume za članstvo u EU, podsetio je Šulc i zaključio da to nije "nimalo lak zadatak", ali da "neće moći drugačije".
Nema komentara.