Pošalji prijatelju

Integracije

30. 01. 2012

Dežer:uslovi jasni i ostvarivi

Beograd - Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas da su uslovi koje Srbija treba da ispuni da bi dobila status kandidata za članstvo u EU "jasni i ostvarivi".

Prema njegovim rečima, ti uslovi su nastavak primene sporazuma, koji su sklopljeni u okviru dijaloga Beograda i Prištine, nastavak procesa regionalne saradnje, kao i da se Euleksu i Kforu omogući adekvatno obavljanje mandata na celoj teritoriji Kosova.

Dežer je, na javnom slušanju "Narodna skupština na putu evropskih integracija", koje je organizovao skuštinski Odbor za evropske integracije, izjavio i da sve države članice EU žele da vide Srbiju u Uniji. Prema njegovim rečima, Srbija je postigla veliki napredak, učinjeni su krupni reformski koraci.

On je rekao i da se EU kreće napred, razvija i da se proces proširivanja Unije nastavlja. "Jasno je da želimo da se sve zemlje regiona razvijaju na putu ka punom pristupanju EU. Želimo da ovaj deo Evrope bude stabilizovan i da bude integrisan u EU", istakao je Dežer.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Milica Delević takođe je rekla novinarima da su uslovi jasni i da su oni definisani decembarskim sastankom Evropskog saveta i odnose se na pomak u dijalogu, primenu postojećeg i slobodu kretanja međunarodnih misija na celoj teritoriji Kosova.

"Imamo još mesec dana da te sporazume postignemo. Važno je neke od njih ne gledati samo u kontekstu sticanja statusa kandidata", istakla je Delević.

Ona je ukazala da je uslov o regioanlnom predstavljanju važan, jer "omogućava potpuno učešće na svim skupovima, onim koji su za nas važni, kao i mogućnost koncentracije najviše na one teme koje se dotiču na sastancima".

Ona je rekla da "veruje da je od decembra pomak napravljen i u primeni i u stvaranju uslova za uspešnu sledeću rundu dijaloga". Delević je na sednici Odbora rekla da je EU najveći trgovinski partner Srbije sa 56 odsto i da je u ovom trenutku pokrivenost uvoza izvozom 61,4 odsto.

Ona je izjavila i da su naši najveći trgovinski partneri u EU Italija, Nemačka, Rumunija i Slovenija, kao i da je izvoz za 2010. godinu pojedinačno u Italiju ili Nemačku veći od izvoza u Kinu, Rusiju, Tursku i SAD zajedno. Kroz direktna ulaganja najviše su investirali u Srbiju Austrija, Norveška, Grčka, Nemačka i Italija. Ono što naši izvoznici dobijaju time što ne plaćaju carine na evropskom tržištu 562 miliona evra, a ono što evropski izvnoznici dobijaju time što im mi ne naplaćujemo carine je 214 miliona evra, objasnila je Delević.

Po njenim rečima, najznačajniji razvojni partner, što se tiče međunarodne finansijske pomoći, je EU sa 2,2 milijarde evra koje je Srbija dobila od početka tranzicije, skoro 80 odsto razvojne pomoći u Srbiju je ušlo iz Unije.

Delević je rekla i da bi Srbija, da je danas članica EU, dobijala 1,4 milijarde evra godišnje, a sada dobija 200 miliona evra. Prema njenim rečima, prošle godine milion građana Srbije više je prešlo granicu nego 2009.godine.

"Većina aktivnosti Narodne skupštine poslednjih godina imala je za svoju svrhu težnju da zakonodavno-pravni sistem Srbije prilagodimo pravnom sistemu zajednice koju vidimo kao našu porodicu i da, posledično, našim građanima omogućimo život koji se u toj porodici podrazumeva", rekla je predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović.

Ona je rekla da je parlament u tom procesu imao svoju ulogu, kao i da je većina dala sve od sebe da je ispuni. Dejanović je podsetila da je veliki broj akata koje je parlament usvojio bio sa takozvane evropske agende, a od avgusta 2010. godine svaki predlog zakona sadrži potvrdu usaglašenosti sa evropskim pravom.

"Evropska unija nije otoman na kojem ćemo se odmoriti, to je radni sto za kojim ćemo vredno raditi i na taj način se predstaviti kao ravnopravni partneri u zajednici evropskih naroda", rekla je Dejanović.

Novinarka Leposava Ćolić, foto Zoran Mrđa

Nema komentara.