Lifestyle
10. 03. 2012
Žene zapostavljeni "resurs"
Beograd - Žena je resurs koji društva vekovima neobazrivo zapostavljaju, a čijom afirmacijom se na bolje može izmeniti svet i slika o svetu, izjavila je danas predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović na Međunarodnoj konferenciji o ženskom liderstvu i navela da će u sledećem sazivu parlamenta zastupljenost žena biti 33 odsto.
Potrebno je da na svakom mestu gde se donose odluke žene budu zastupljenije - u politici, obrazovanju, umetnosti, rekla je Slavica Đukić Dejanović na glavnoj sesiji Konferencije o ženskom liderstvu, u organizaciji Srpsko - američke ženske liderske mreže.
Slavica Đukić Dejanović je ocenila da bi jačanje mreže žena lidera tome značajno doprinela. "Uloga žene je u svakom razvijenom društvu nezamenjiva, do te mere da je razvijenost društva u direktnoj srazmeri sa brojem žena na upravljačkim pozicijama", izjavila je Slavica Đukić Dejanović.
Ona je iznela podatak da polovinu svetske populacije čine žene, a da je takav odnos žena i muškaraca i u Srbiji. Od 380 potencijalnih mesta za predsednika i premijera država, 28 žena su šefovi država ili vlada, izjavila je Slavica Đukić Dejanović.
Prema njenim rečima, udeo žena u parlamentima članica Evropske unije je porastao, ali nije dostigao 30 odsto, koliko je neophodno za optimalan uticaj u donošenju odluka.
U Srbiji su žene na 22 odsto državnih funkcija, a u privredi su na 30,5 odsto upravljačkih pozicija žene, izjavila je Slavica Đukić Dejanović.
Navodeći da su u Skupštini Srbije od 250 poslanika 54 žene, a među potpredsednicima parlamenta polovina, Slavica Đukić Dejanović je rekla da će sledeći saziv na 33 odsto podići učešće žena poslanika, zahvaljujući izmenama Zakona o izboru poslanika, donetim u maju.
Ekonomski razvoj je šansa za ekonomsku emancipaciju žena, ali demokratske institucije i njihov garant poželjnosti participacije žena nisu dovoljan uslov da se nepopularna statistika o ženama promeni, ocenila je Slavica Đukić Dejanović.
Ona je izjavila da su žene, iako sve više u poslovnom svetu učestvuju u rukovodstvu, i dalje do 16 odsto manje plaćene nego muške kolege istog stepena stručnosti.
Nema komentara.