Srbija
01. 10. 2011
Osuđujemo netrpeljivost
Beograd - Nikada nećemo pristati na zaborav zla iz Drugog svetkog rata, na uništavanje drugih samo zato što su različiti, pripadnici druge etničke, nacionalne, verske, političke, ideološke grupe, poručio je danas predsednik Srbije Boris Tadić na stratištu u Jajincima i ocenio da je onaj ko zaboravlja istoriju i ne želi da pamti osuđen na to da je ponavlja kroz tragediju.
"Mi u Srbiji ne želimo takve ponavljače, niti one koji kriju ili prekrajaju istorijsku istinu. Osuđujemo svaku netrpeljivost kojoj smetaju ove razlike, odbacujemo predrasude i omraze koje pretenduju da brane, opravdaju i nametnu jednu nakaradnu istinu", rekao je Tadić na komemorativnoj svečanosti posvećenoj očuvanju sećanja na više desetina hiljada ljudi brutalno likvidiranih na tom mestu u Drugom svetskom ratu.
On je rekao da Srbija ima posebnu odgovornost i osetljivost prema pripadnica manjinskih zajednica koji su na ovim prostorima stradali od nacifašističkog poretka zla i rasističke ideologije krvi i tla.
"Masovna streljanja i teror koncentracionih logora bila su namenjena istrebljenju Jevreja, Roma i Srba", podsetio je Tadić.
Tadić je istakao da će i dalje braniti ljudska, građanska i ustavna prava svih građana Srbije, zalagati se za slobodu i mir, spokojstvo, ljudsko dostojanstvo i jednakost mogućnosti za sve.
"Niko nema pravo da ugrožava identitet, slobodu i život drugog čoveka. To je osnovno načelo srpske demokratije i danas i u njenoj budućnosti", rekao je Tadić.
"Ne poričemo, ne krijemo, niti prekrajamo prema dnevnim potrebama gorka iskustva i teška iskušenja naše prošlosti. Osuđujemo svaki zaborav savesti. Odbacujemo svako poricanje holokausta", naglasio je Tadić.
On je ukazaoa da je Srbija u borbi protiv fašizma dala ogromne žrtve, a antifašizam je deo nacionalne tradicije Srbije i tako će uvek biti.
Mi u Srbiji, poručio je Tadić, uvek ćemo biti primer borbe za uspostavljanje slobode i uvek ćemo davati doprinos borbi protiv ljudskog zla, koje počinje u negaciji ljudskog identieta, jezika, nacionalne i verske pripadnosti.
Tadić je istakao da je ovi sveto mesto najveće stratište Srbije iz vremena antifašistočkog rata, jer se u Jajincima ugasio život više od 60.000 Srba, Roma, Jevreja, pripadnika nacionalnog oslobodilačkog pokreta i svih rodoljuba kojima je sloboda bila najviša vredsnost i drugo ime za vlastito postojanje i opastanak svoga roda.
"Ne okuplja nas ovde ni osveta, ni mržnja, ali svesni smo da ima onih koji danas na Balkanu ne mogu bez osvete i mržnje, kojim hrane svoj navodni patritozam i ambiciju da budu jači, drugačiji, iznad nas", naveo je Tadić.
On je ocenio da se budućnost ne gradi na tim temeljima, takvim idejama i politikama.
"Mi smo ovde radi pamćenja i opomene. Ovde smo radi onih nevinih čiju smo žrtvu u odbrani ljudskog života i dostojanstva prihvatili kao svoj uzor i zalog za naše svakidašnje postojanje, ali i za budućnost koju želimo i sebi i našim susedima", rekao je Tadić.
On je naglasio da danas "jednom zauvek, želimo da izađemo iz istorijskih spirala nasilja i mržnje". Prema njegovim rečima, danas gradimo Srbiju nastojeći da sve nesporazume iz prošlosti rešavamo mirnim dijalogom sa svima sa kojima živimo i sa kojima ćemo i dalje živeti u ovom delu Evrope.
"Želimo jedan drugačiji Balkan. Balkan razvoja koji povezuje narode i kontinente. Kao što smo u svetskim ratovima delili sudbinske i teške dane, raskole i deobe, delili smo i zajedničku potrebu za slobodom, mirom i napretkom", rekao je Tadić i napomenuo da ovaj region mora postati zona mira, saradnje i pomirenja.
Nema komentara.