Pošalji prijatelju

Srbija

24. 09. 2011

Insistirati na pregovorima

Beograd - Predsednik Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić izjavio je da Srbija "treba da insistira na pregovorima o statusu, u ovom trenutku, i pregovorima o statusu severa Kosova".

Ljajić je, na sednici Glavnog odbora stranke, održanoj u Opštini Novi Beograd, ocenio da su dosadašnji tehnički pregovori služili samo kao legitimizacija za akciju Prištine da promeni stanje na terenu.

Ljajić je rekao da nije protiv tehničkih pregovora, ali da smatra da bi oni trebalo da se vode na drugačiji način, da se definišu oblasti i da se sektorski, ekspertski, resorno razgovara o struji, telekomunikacijama, saobraćaju, adminsitativnim prelazima, transportu roba i ostalom što će poboljšati kvalitet života ljudi na Kosovu.

"Trebalo bi da uvažimo realnost koja postoji na Kosovu, a to je da položaj srpske zajednice južno od Ibra i na severu nije identičan", rekao je Ljajić navodeći da država treba da brine o srpskoj zajednici, vodeći dve politike.

Prema njegovim rečima, Srbima južno od Ibra treba da se preporuči da učestvuju u političkom procesu, da učestvuju na izborima i ostvare što bolji rezultat, a Srbija da na svaki način pomogne tu izbornu listu i posle izbora učestvuje u procesima ekonomskog i socijalnog boljitka tih ljudi.

Na severu Kosova Srbi bi, prema njegovim rečima, trebalo da učestvuju kao ključni pregovarači u procesu dogovora oko statusa severa i da koriste sva mirna i demokrstaka sredstva političke borbe.

On je predložio da se formira državno veće za Kosovo koje bi bilo sastavljeno od predstavnika vlasti i opozicije, kao i od predstavnika državnih instucija.

Ono bi definisalo smernice politike tokom pregovaračkog procesa, bilo bi savetodavni organ pregovaračima, ali i odraz državnog jedinstva koje bi se postiglo po ovom pitanju.

Ljajić je najavio i da će Socijaldemokratska partija Srbije sutra izaći sa planom od deset tačaka za Kosovo.

Govoreći o Evropskoj uniji (EU), Ljajić je ocenio da se proces evropskih integracija pretvorio u proces evropskog ucenjivanja Srbije.

"Mi smo ucenjeni, mi smo pod ogromnim pritiskom. Oni koji su 1999. godine počeli da grade državu Kosovo smatraju da je sad trenutak da Srbiju ucene, da izvrše pritisak, da učini veliki ustupak za mali benefit koji bi Srbija mogla da dobije. Nemamo pravo na tako nešto", istakao je Ljajić.

On je, međutim, rekao da to ne znači da treba da dignemo ruke od EU, to ne znači da treba da kažemo ne EU.

"Treba da budemo krajnji evrorealisti, vrlo pragmatični, da znamo da u EU nećemo ući u narednih deset godina, ali to vreme ne možemo da spavamo, ne smemo da odustanemo od tog spoljnopolitičkog cilja i interesa da Srbija jednog dana postane punopravni član EU", rekao je on.

Ljajić je rekao da Srbija mora da radi sve ono što su i druge zemlje radile u procesu pridruživanja EU, a to je da donosi sve evropske zakone, sprovodi reforme koje EU očekuje, da radi na regionalnoj saradnji i pomirenju u regionu, kao i na oporavku ekonomije.

Novinar Leposava Čolić, foto FoNet

Nema komentara.