Pošalji prijatelju

Srbija

25. 09. 2011

Uništavanje zbog rejtinga

Beograd - Lider Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je danas da ova stranka traži da se zakaže sednica parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o ekonomskoj politici Vlade Srbije i ocenio da se ona pretvorila u predizbornu kampanju u kojoj se, zbog dnevnog rejtinga, uništavaju godine koje su pred nama.

"Previše je šokantnih primera koji ukazuju na neodrživost ekonomske politike za koju se Vlada opredelila i koja se pretvorila u predizbornu kampanju u kojoj se zbog dnevnog rejtinga uništavaju godine koje su pred nama", rekao je Jovanović na konferenciji za novinare.

On je dodao da bi sednica na kojoj bi se razgovaralo o ekonomskoj budućnosti Srbije trebalo da se održi pre rasprave u parlamentu o rebalansu budžeta.

Jovanović je kao primer loše ekonomske politke naveo zaduživanje Vlade Srbije emitovanjem euroobveznica za milijardu dolara i ocenio da se država zadužila "na nepoznatom finansijskom tržištu, uz nepoznate posrednike, nepoznate provizije, u najnepovoljnijem trenutku u ekonomskoj istoriji".

"Šminkanje jednog katastrofalnog ekonomskog poteza ne može da sakrije čitav niz kompromitujućih činjenica", istakao je Jovanović i ukazao da je Srbija emitovala svoje obveznice na period od deset godina uz nepovoljnu kamatnu stopu od 7,25 odsto na dolar.

On je rekao da je zaduživanje Srbije u dolarima u ovom trenutku ravno uzimanju kredita u švajcarcima pre nekoliko godina i dodao da Vlada namerava tim novcem da popuni rupu u budžetu.

Jovanović je poručio da bi Vladi trebalo da se oduzme pravo da manipuliše sa milijardu dolara na način na koji namerava i istakao da je osnovni problem karakter tog kredita.

"On ne može da bude investicioni kredit zbog kamatne stope. Ko će uzeti taj novac kada u ovom trenutku svaka kompanija koja posluje u Srbiji novac dobija po povoljnijim uslovima", rekao je Jovanović.

On je naglasio da LDP traži da im nadležni odgovore šta Vlada misli da uradi sa milijardu dolara, kao i šta se dešava sa deviznim rezervama Srbije i da li je tačno da držimo devizne rezeve po kamatnoj stopi ispod jedan odsto i to u dolarima.

Novinar Leposava Čolić, foto FoNet

Nema komentara.