Pošalji prijatelju

Srbija

28. 09. 2011

Građani ne veruju državi

Beograd - U okviru projekta o oduzimanju imovinske koristi stečene krivičnim delom, danas su predstavljeni rezultati istraživanja o medijskom izveštavanju i mišljenju građana Srbije na tu temu, koji su pokazali veliko interesovanje medija, ali i nepoverenje javnosti u pogledu oduzimanja i upravljanja takvom imovinom, kao i u samu državu.

Direktor Ebart medijske arhive Velimir Ćurgus Kazimir naglasio je da su mediji temu oduzimanja imovine dočekali kao sjajnu vest, kojom bi privukli pažnju javnosti i, kako je rekao, "trčali su ispred pravnih odluka, opisujući osobe čija je imovina oduzeta".

To pokazuje, nadovezao se Kazimir, da je i raspoloženje društva za oduzimanje imovine stečene kriminalnim delima veliko, te da su to mediji osetili kao nešto čime bi mogli da privuku publiku i dođu do određenih poena".

Analizirajući rezultate istraživanja o mišljenju javnosti o sprovođenju Zakona o oduzimanju i upravljanju imovinom, programski direktor CeSID Đorđe Vuković istakao je da se kroz celo istraživanje uviđa visok nivo apatije i nizak nivo poverenja građana u sve institucije države.

Vuković, ipak, smatra da prema rezultatima može da se nasluti prepoznatljivost Zakona i nada među građanima i neko elementarno poverenje u institucije koje taj zakon treba da sprovedu.

"Kada su u pitanju konkretni slučajevi oduzete imovine, istraživanje je pokazalo da trećina građana smatra da postoje još neki slučajevi u kojima bi trebalo da se oduzima imovina, a najčešće se pominju Svetlana Ražnatović i Miroslav Mišković", rekao je Vuković.

Nadovezujući se na izlaganje Vukovića, direktor CeSID Marko Blagojević izneo je nov podatak da građani Srbije iskazuju isti nivo nepoverenja u institucije i u same službenike, obrazloživši da "ispitanici ne veruju u sudstvo, kao ni u sudije".

To je vrlo interesantno, jer je do sada bio slučaj da građani uglavnom ističu službenike ispred institucija, konstatovao je Blagojević, navodeći primer da građani veruju crkvi, ali ne i sveštenicima i slično.

Savetnik u kancelariji Saveta Evrope (SE) u Beogradu Silvija Panović Đurić podsetila je da se projekat, koji će trajati do aprila 2013. godine, sprovodi u saradnji sa Evropskom unijom, koja je većinski finansijer, i uz partnerstvo Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom, koja je u sastavu Ministarstva pravde Srbije.

Prema njenim rečima, projekat ima pet komponenti od kojih je ona posvećena unapređenju svesti šire javnosti suštinski namenjena da se medijima i javnosti približi srž tog Zakona i aktivnosti državnih organa na planu oduzimanja imovine. Ostale komponente su primarno usmerene kao podrška Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom, zaključila je Đurić.

Novinar Milan Mijailović, foto FoNet

Nema komentara.