Pošalji prijatelju

Tehno

24. 12. 2011

Postepena digitalizacija

Beograd - Digitalizacija televizije neće biti završena 4. aprila naredne godine, kao što je prethodno bilo planirano, već će taj posao biti sprovođen postepeno, izjavila je u intervjuu FoNetu državna sekretarka Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva, zadužena za digitalnu agendu Jasna Matić.

Prema njenim rečima, u januaru se očekuje da početak probnog emitovanja digitalnog televizijskog signala, kojim će biti obuhvaćeni emiteri sa dozvolom za nacionalno pokrivanje.

"Taj prvi period služi da se izvrše merenja, da se vidi gde signal dopire, kakve su smetnje, da li nam je dobar plan za emitovanje mreže digitalnog signala, gde treba da se dopuni", objasnila je Matić.

Oprema za probno digitalno emitovanje televizijskog signala, koja je stizala proteklih nekoliko meseci, kao donacija Evropske unije u vrednosti 10 miliona evra, već je instalirana na predajnicima.

"Pre tri godine, kada smo napravili Strategiju digitalizacije, bili smo u situaciji da u sprektru nemamo slobodnih frekvencija i morali smo da planiramo prelaz sa analogne na digitalnu televiziju u jednom danu, što ni jedna zemlja nije uradila, osim Japana", naglasila je Matić.

Zbog globalne ekonomske krize, ukazala je ona, neke televizijske stanice su u međuvremenu prestale emitovanje programa i na taj način se oslobodio određeni prostor u spektru.

"Zbog toga ćemo, kao i sve druge zemlje, raditi postepeno prelaženje sa analognog na digitalni signal", izjavila je Matić.

Građani sa televizorima koji ne podržavaju digitalni signal, a programe ne gledaju preko kablovske mreže, već antene, trebalo bi da nabave posebne uređeje "set top boks" (STB).

Oni koji su obuhvaćeni različitim vidovima socijalne podrške, te uređaje će moći da nabave po povoljnijim cenama, ili će ih dobiti besplatno.

"Država će sigurno pomoći i pri montaži, naročito staračkim domaćinstvima. Trenutna cena na svetskom tržištu iznosi nekoliko desetina evra", precizirala je Matić.

Ona smatra da prelazak sa analognog na digitalni signal nekoliko dana ili nedelja pred izbore ne bi dobro rešenje.

To bi, smatra Matić, dovelo do prekida i poremećaja u gledanju televizije u sred izborne kampanje, što nije dobra ideja.

Kada smo napravili Strategiju pre tri godine, nije nam palo na pamet da će se taj datum pogoditi sa vremenom izbora, ali je dobro da je ova vlada odradila svoj posao u punom mandatu, istakla je Matić.

Dobra okolnost je i ta, kaže Matić, što su i naši susedi pomerili svoje rokove za prelazak na digitalni televizijski signal, pre svega Rumunija i Bugarska, pa "nemamo tu vrstu pritiska, ni bojazni, da će naša teritorija biti preplavljena njihovim signalom".

Prednost digitalnog signala je veća otpornost na smetnje i bolji kvalitet slike, istakla je Matić.

Prema njenim rečima, postoje i dodatne pogodnosti, kao što su mogućnost da gledaoci sami biraju da li žele da gledaju program sa titlom i na kojem jeziku, zatim da glasaju ili kupuju putem televizije.

U svetu još nema dogovora kakva će biti digitalizacija radija, dodala je Matić, jer radio ne koristi veliki spektar kao televizija, niti predstavlja goruće pitanje.

Govoreći o korišćenju interneta u Srbiji, Matić je istakla da on postoji u 42 odsto domaćinstava, što ne može biti loš rezultat.

Činjenica je i da se taj broj postepeno povećava, rekla je Matić i napomenula da je Srbija sada, kada je reč o internetu i njegovom korišćenju, "u koraku sa regionom".

Ukoliko uspemo da održimo visoki rast širokopojasnog interneta, koji dostiže i 50 odsto, to će biti dobra vest za Srbiju, naglasila je Matić.

Povećnje brzine interneta će se sigurno nastaviti, predvidela je Matić, koja očekuje da će, uporedo sa tim, i cene njegovog korišćenja biti povoljnije.

"To smanjenje cena nije linealno i direktno, ali se građanima nude različiti paketi. Očekujemo da će naredne godine početi da se nude paketi komunikacionih usluga. Na taj način građani će moći da izaberu paket koji njima najviše odgovara", rekla je Matić.

Ona je objasnila da će ti paketi biti slični onim koji se nude u mobilnoj telefoniji.

"Građani će moći da naprave paket koji će za njih biti najpovoljniji, u zavisnosti da li neko koristi više internet ili mu je potreban veći broj televizijskih kanala, ili više koristi mobilini od fiksnog telefona i obratno", objasnila je Matić.

Ona je podsetila i da su sve osnovne škole u Srbiji opremljene računarima i da je uveden internet.

Novinar Miloš Lukić, foto Zoran Mrđa

Nema komentara.