Tehno
18. 01. 2012
Budući telefoni- vodootporni
Juta - Jedna kompanija iz Jute razvila je postupak koji će telefone i druge manje elektronske uređaje učiniti otpornim na kvašenje vodom, što su posetioci sajma elektronike CES koji se upravo održava u Las Vegasu mogli da vide na konkretnoj demonstraciji.
Kompanija HzO je na svom štandu pokazala jedan Ajfon (iPhone) koji i posle više potapanja u vodu nastavlja da svira muziku i jedan Ajped (iPad) koji radi i posle ronjenja, iako mu se sa ekrana još uvek nisu otkotrljale kapljice vode.
Korišćena tehnologija nije namenjena dužem držanju uređaja pod vodom, već da ih zaštiti ukoliko se slučajno ispuste, na primer, u kadu ili toalet. Međutim, demonstracija je pokazala da uređaji mogu da rade satima potopljeni u vodu, a kompanija kaže da se mogu bezbedno koristiti na bazenu i dok pada kiša.
HzO je okončala razvoj svoje tehnologije nazvane „Vodena blokada“ (WaterBlock) i sada nastoji da sklopi ugovore s vodećim proizvođačima.
Mada većina kompanija svojom standardnom garancijom ne pokriva oštećenja uređaja izazvana vodom, dosta njih se svejedno pokvari upravo zbog toga što su se skvasili na ovaj ili onaj način.
Kompanija štiti uređaje tako što ih stavlja u komoru iz koje isisa sav vazduh i umesto njega upumpa gas s vodootpornim materijalom koji se nataloži na svim površinama i stvori zaštitni sloj debeo nekoliko nanometara.
Konektori za slušalice i napajanje i druga slična mesta, prethodno se maskiraju kako bi i dalje omogućavala neophodan fizički kontakt, umesto da budu prekrivena zaštitnim slojem. Ta nezaštićena područja postaju slabe tačke pri potapanju i izlaganju vodi, ali demonstracija pokazuje da uređaji i pored toga mogu da rade, bar ukoliko kupanje ne traje dugo.
HzO nije otkrila koji materijal koristi za zaštitu već samo da je reč o uobičajenom materijalu koji postoji već 50 godina. Zaštitni sloj može biti različitih debljina tako da su mogući različiti nivoi zaštite, pri čemu dubina vode može da iznosi najviše jedan metar.
Da bi se uređaj učinio vodonepropusnim sada je potrebno nekoliko sati i proces je zato preskup da bi se izvodio na jednom po jednom uređaju. Zbog toga HzO trenutno pregovara s proizvođačima ne bi li ga uvrstili u svoj proizvodni ciklus. To znači da u bliskoj budućnosti korisnici neće moći da mu šalju svoje uređaje na pojedinačnu doradu.
Nema komentara.