Pošalji prijatelju

Zabava

04. 03. 2014

Delo o porodičnoj ljubavi

Beograd - U izdanju "Službenog Glasnika" objavljen je roman "Leto", autora Dušana Miklje, po mnogo čemu neobično delo koje govori o pomalo zanemarenoj temi ili bar o temi o kojoj se retko govori - porodičnoj ljubavi i prisnosti.

Za okvir priče o tome izabrano je Malo Mesto u Zalivu u kome se porodica, takođe izdaleka, svakoga leta okuplja.

Idiličan boravak, maltene Rusoovsko srastanje sa prirodom, traje nažalost samo koliko i leto, na čijem izmaku se ukućani vraćaju u okrutno nemaštovit i ravnodušan racionalan svet.

U priču je, kao zlatni končić, udenut ljupki triler u kome, krijući od šire porodice, deka sa dve unuke u pećinama iznad Zaliva traži blago gusarske kraljice.

Kao i svako traganje za blagom, i ovo je protkano opasnostima, stvarnim i izmišljenim, susretima sa patuljcima (koji po Borhesu, ali i starim predanjima znaju gde je blago), aždajama i slepim miševima, čudotvorcima ili samo nunizmatičarima.

"Zlatna groznica" je poslužila kao povod da Miklja podseti kakvu je kaznu gramzivima namenio Dante u "Infernu", ali i na Bulgakovljevog Volanda i njegovog ugojenog mačka.

Saznajemo takodje kako je Odiseja na dugom lutanju održala priča, kako je ilirska, a uzgred i gusarka kraljica odolevala Rimljanima i, najzad, o lekovitom i otrovnom bilju koje na brdima iznad Zaliva buja kao u vrtu kralja Kolhide.

"Leto" je i nepretenciozna mala enciklopedija o prirodi, istoriji, utvrdama i palatama, naravima i ljudima u Zalivu, ali pre svega roman o porodičnoj prisnosti, zaodenut u ljupko pustolovno štivo.

O ljubavi i privrženosti, ali takodje o rastancima prožetim tugom, koja takodje ima svoja "agregatna stanja".

Naslovna strana romana, eto još jedne neuobičajenosti, izradjena je na osnovu ideje devetogodišnje devojčice, a likovno uobličena zajedno sa dečakom od sedam godina.

Knjiga je namenjena deci i odraslima podjednako, čiji je probudjeni istraživački nagon ili strast za pustolovinom takodje čin pobune protiv sistema u kome se, kako kaže pisac,"duh prvo pripitomi a potom i pokori. Raščini od mašte i odvikne od pustolovine".

Dušan Miklja (1934) je rođen u Beogradu. Diplomirao je na Filološkom fakultetu.

Autor je zbirki priča: Sultan od Zanzibara, Kosmopolitske priče, Bilo jednom u Beogradu, Hronika nastranosti (kao i njenih proširenih izdanja Dranje dabrova i Uloga jelovnika u svetskoj revoluciji), Potapanje Velikog ratnog ostrva.

Napisao je romane Put u Adis Abebu, Krpljenje paučine, Kraj puta, Njujork, Beograd i Afrikanac.

Autor je putopisno-esejističke proze: Crni Sizif, Trbuh sveta, Putopisi po sećanju, Save Our Soals - Sve O Srbima...

Auor je knjige drama "Ima li Boga". U pozorištu mu je izvedena drama Orden koja je na međunarodnom festivalu u Moskvi dobila nagradu za najbolji savremeni antiratni tekst.

Na osnovu romana Njujork, Beograd napisao je scenario po kojem je snimljen film.

Napisao je i više publicističkih dela i istorijskih hronika. Radio drama A lutta continua dobitnik je godišnje nagrade Radio Beograda.

Na radiju su takođe izvođene Mikljine drame Generali vežbaju polaganje kovčega i Ljudi-mete.

Bavi se i prevođenjem.

Živi i radi u Beogradu, kao nezavisni novinar i pisac.

Novinar Z.V.S,

Nema komentara.