Zabava
29. 04. 2014
Nema kontrole kladionica
Beograd - Ministarstvo finansija od 2009. godine nije imalo nijednu akciju organizovane kontrole priređivača igara na sreću niti ilegalnih kladionica, izjavio je danas pomoćnik direktora Poreske uprave Dejan Stojanović.
On, na konferenciji o indistriji igara na sreću i poreskom sistemu Srbije, nije mogao da objasni razlog zašto nije bilo organizovanih kontrola, ako se zna da više polovine tog tržišta spada u "sivu zonu" i radi nelegalno, kao ni da iznese procenu koliko je budžet Srbije izgubio zbog toga.
Stojanović je rekao da je Poreska uprava policiji od februara 2013. do marta ove godine podnela 77 zahteva za kontrolu 220 lokacija za koje se sumnjalo da nelegalno priređuju igare na sreću i da je, od tog broja, 45 "u potpunosti obrađeno" i podneto je 38 krivičnih prijava.
On je, odgovarajući na pitanje zašto do danas nije dodeljena nijedna dozvola za rad "on-lajn" kladioničarima, kad je zakon o tome donet 2011. godine, a podzakonski akti u leto 2012. godine, najavio da će ministar finansija Lazar Krstić u ponedeljak potpisati "tehnička uputstva" o tome.
Stojanović nije mogao da kaže koliko je budžet izgubio zbog toga, ali je naveo podatak da je predviđena naknada priređivača "on-lajn" klađenja najmanje 10.000 evra mesečno, a da je broj potencijalnih priređivača teško proceniti, jer nije bilo kriterijuma za izdavanje dozvole.
Prema njegovim rečima, sa dozvolom Vlade Srbije trenutno u zemlji posluju dva kazina, a rade i 62 priređivača igara na sreću na automatima, koji imaju 21.597 slot-mašina.
Legalno posluje i 19 kladioničara sa 1.469 uplatnih mesta, dok Državna lutrija Srbije ima monopol na klasične igre na sreću.
Državna lutrija Srbije je, prema podacima koje je prezentovao, godinama beleži realan pad prihoda, koji je u 2010. bio 2.261.128.000, a prošle godine je iznosio 1.675.445.000 dinara.
Stojanović je ukazao i na činjenicu da, s druge strane, stalno raste prihod kladionica i igara na sreću putem automata, koji je prošle godine bio 3.256.370.000 dinara.
U Srbiji trenutno rade 62 legalna priređivača igara na sreću, sa skoro 22.000 automata, a 2009. ih je bilo 79, sa 18.000 mašina, dok legano posluje 19 priređivača igara na sreću, koji imaju 1.469 uplatnih mesta.
Predsednik zajednice klubova fudbalske superlige Zvezdan Terzić upozorio je na činjenicu da se iz fonda koji priređivači igara na sreću daju državi Ministarstvu sporta godišnje daje 400 miliona dinara, a od toga klubovi ne dobijaju ni dinara za razvoj sporta.
Ne postoji direktna veza prihoda od sportske prognoze i klađenja na utakmice i sporta, zakon je razvoj sporta svrstao u sva ostala udruženja koja treba pomagati, nije odredio način ulaganja prihoda za konkretne ciljeve u sportu, objasnio je Terzić.
On je dodao da zato zajednica fudbalskih klubova predlaže da prihodi od sportske prognoze i klađenja na utakmice u celosti idu u razvoj sporta, i da njihovu raspodelu kontrolišu sportske organizacije.
Nema komentara.