Pošalji prijatelju

Zabava

08. 05. 2014

Priznanja novinarima

Beograd - Ovogodišnje Nagrade za istraživačko novinarstvo, koje deveti put dodeljuju Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Ambasada SAD u Beogradu, uručene su večeras u tri kategorije - Radio i TV prilog, onlajn i štampani mediji.

Novinarke TV Mreža i Centra za istraživačko novinarastvo Srbije (CINS) Vesna Radojević i Anđela Milivojević dobitnice su priznanja za TV prilog "Hiljade prevarenih još čeka stanove u Filmskom gradu", o jednoj od najvećih prevara u gradnji stanova u Beogradu.

Njima je nagradu uručio ambasador SAD u Beogradu Majkl Kirbi.

Za onlajn tekst, objavljen na portalima CINS i CIN Sarajevo, "Plaćena međunarodna priznanja za kićenje na domaćem terenu", nagrađeni su novinari Dragana Pećo, Dino Jahić i Jasna Fetahović, kojima je nagradu uručio predsednik NUNS Vukašin Obradović.

Oni su otkrili da su pojedinci i firme iz BiH i Srbije dobili nagrade Evropske poslovne skupštine iz Oksforda koje nisu rezultat stvarnog kvaliteta, već je za njih plaćeno po nekoliko hiljada evra i da se iza dodele tih nagrada krije unosan biznis.

Grad Beograd je 2012. dobio nagradu Najbolji grad, a gradonačelnik Dragan Đilas nagradu Najbolji menadžer godine. Nagrade su uručene na svečanosti u Dablinu, a za njih je iz budžeta Beograda isplaćeno oko 11.000 evra za učešće na ceremoniji. Samo za nagrade plaćeno je oko 7.300 eura.

Novinari Balkanske istraživačke mreže (BIRN) Aleksandar Đorđević i Slobodan Georgijev dobili su priznajnaja u kategoriji štampe za tekst "Marketinške zvezde na političkom polju", koji govori o smeni i preimućstvu na tržištu oglašavanja u Srbiji, posle smene vlasti 2012. godine, kada su u prostor medijskog oglašavanja ušli ljudi bliski Srpskoj naprednoj stranci.

Delovanje reklamnih agencija koje su pod direktnom političkom kontrolom jedan je od ključnih uzroka za pojavu autocenzure i ograničavanja slobode izražavanja u srpskim medijima, zaključak je tog istarživanja.

"Novinari u Srbiji su još jednom pokazali da su hrabri i posvećeni profesionalci, koji postižu velike rezultate u istraživačkom radu", izjavio je Kirbi.

On je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je set medijskih zakona, koji su, kako je rekao, veoma važni, stigao u Brisel i predsednik Vlade Srbije želi što pre da ga vidi u parlamentu.

Zakoni, ipak, ne pokrivaju najveći izazov za medije, a to je nedostatak novca, napomenuo je Kirbi.

Medijima je neophodan novac da prežive, poručio je on i dodao da nedostatak novca dovodi u pitanje njihovu nezavisnost i stav.

Obradović je ukazao da istraživačko novinarstvo u ovom trenutku u Srbiji ima naročit značaj, jer je na sceni tabloidizacija, koja narušava i potkopava osnove profesije, ugrožavajući i demokratski napredak Srbije.

"Istraživačko novinarstvo je jedan od poslednjih bedema odbrane dostojanstva i ugleda novinarske profesije, koji srozavaju oni koji u medijima privode, hapse, sude i presuđuju, zaboravljajući novinarski Kodeks, a nasuprot njima istraživači uspevaju da dokažu da je novinarstvo nešto više od jeftinog senzacionalizma", zaključio je Obradović.

Na konkursu je učestovalo 39 novinara sa više od 50 priloga, a žiri su činili novinari Milorad Ivanović, Saša Leković, Ivan Angelovski i Branko Čečen.

Dodeli nagrada na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta u Beogradu, uz mnoge kolege novinare i urednike, prisustvovao je mnistar kulture i informisanja Ivan Tasovac.

Novinarka Andrijana Milaćević, foto Aleksandar Koković

Nema komentara.